Forskrift om næringsmiddelhygiene (næringsmiddelhygieneforskriften)
Ansvarlig departement: Helse- og omsorgsdepartementet
| Parameter | Enhet | Grenseverdi | Merknad |
|---|---|---|---|
| Clostridium perfringens (inkl. sporer) | Antall/100 ml | 0 | Dersom verdien overskrides, må virksomheten forsikre seg om at det ikke er noen potensiell helserisiko forbundet med tilstedeværelse av patogene mikroorganismer, for eksempel Cryptosporidium eller Norwalk-lignende virus. |
| E. coli | Antall/250 ml | 0 | |
| Intestinale enterokokker | Antall/250 ml | 0 | |
| Kimtall 22 °C | Antall/ml | 100 | |
| Kimtall 37 °C | Antall/ml | 20 | |
| Koliforme bakterier | Antall/250 ml | 0 | |
| Pseudomonas aeruginosa | Antall/250 ml | 0 |
19 endringer siden 2001
Endr. i næringsmiddelhygieneforskriften
Endr. i næringsmiddelhygieneforskriften
Endr. i næringsmiddelhygieneforskriften
Endr. i næringsmiddelhygieneforskriften
Endr. i næringsmiddelhygieneforskriften
Endr. i næringsmiddelhygieneforskriften
Endr. i næringsmiddelhygieneforskriften
Endr. i forskrift om næringsmiddelhygiene
Endr. i næringsmiddelhygieneforskriften
Endr. i forskrift om næringsmiddelhygiene
Endr. i næringsmiddelhygieneforskriften
Endr. i næringsmiddelhygieneforskriften
Endr. i næringsmiddelhygieneforskriften m.fl.
Endr. i næringsmiddelhygieneforskriften
Endr. i næringsmiddelhygieneforskriften
Endr. i næringsmiddelhygieneforskriften
Endr. i næringsmiddelhygieneforskriften
Endr. i næringsmiddelhygieneforskriften
Endring i og ikrafttreden av matforskrifter
Kilde: Norsk Lovtidend via Lovdata (api.lovdata.no)
| For Kommisjonen | |
| José Manuel BARROSO | |
| President |
| For Kommisjonen | |
| José Manuel BARROSO | |
| President |
som endret ved
| For Kommisjonen | |
| José Manuel BARROSO | |
| President |
§ 1c
Gjennomføring av kommisjonsforordning (EU) nr. 579/2014
§ 1d
Gjennomføring av forordning (EU) nr. 210/2013
§ 2
Gjennomføring av forordning (EF) nr. 2073/2005
§ 3
Bestemmelser om bulktransport av råsukker
§ 4
Virkeområde
§ 5
Krav til produksjon
§ 6
Krav til lagring og transport
§ 7
Krav til registrering
§ 8
Unntak
§ 9
Virkeområde
§ 10
Toalett
§ 11
Virkeområde
§ 12
Særskilte bestemmelser om lett bedervelige næringsmidler
§ 13
Særskilte bestemmelser om varmebehandling og varmholding
§ 14
Virkeområde
§ 15
Særskilte bestemmelser om nyttehunder
§ 16
Virkeområde
§ 17
Mikrobiologiske kriterier for drikkevann på flaske
§ 18
Krav til registrering av virksomhet
§ 19
Dispensasjon
§ 20
Tilsyn og vedtak
§ 21
Straff
§ 22
Ikrafttredelse
Artikkel 1
Virkeområde
Artikkel 2
Definisjoner
Artikkel 3
Alminnelige forpliktelser
Artikkel 4
Allmenne og særlige hygienekrav
Artikkel 5
Fareanalyse og kritiske styringspunkter
Artikkel 6
Offentlig kontroll, registrering og godkjenning
Artikkel 7
Utarbeiding, formidling og bruk av retningslinjer
Artikkel 8
Nasjonale retningslinjer
Artikkel 9
Fellesskapsretningslinjer
Artikkel 10
Import
Artikkel 11
Eksport
Artikkel 12
Gjennomføringstiltak og overgangsbestemmelser
Artikkel 13
Endring og tilpasning av vedlegg I og II
Artikkel 14
Komitéframgangsmåte
Artikkel 15
Samråd med Den europeiske myndighet for næringsmiddeltrygghet
Artikkel 16
Rapport til Europaparlamentet og Rådet
Artikkel 17
Oppheving
Artikkel 18
[Ikrafttredelse
Artikkel 1
Formål
Artikkel 2
Definisjoner
Artikkel 3
Krav til sporbarhet
Artikkel 4
Krav til sporbarhet for importerte frø og spirer
Artikkel 5
Ikrafttredelse og anvendelse
Artikkel 1
Formål
Artikkel 2
Virkeområde
Artikkel 3
Krav til sporbarhet
Artikkel 4
Artikkel 1
Formål og virkeområde
Artikkel 2
Definisjoner
Artikkel 3
Allmenne krav
Artikkel 4
Prøving mot kriteriene
Artikkel 5
Særlige regler for prøving og prøvetaking
Artikkel 6
Krav til merking
Artikkel 7
Utilfredsstillende resultater
Artikkel 8
Midlertidig unntak
Artikkel 9
Analyse av utviklingstrekk
Artikkel 10
Gjennomgåelse
Artikkel 11
Oppheving
Artikkel 12
[ Ikrafttredelse
Artikkel 1
Unntak
Artikkel 2
Vilkår for unntak
Artikkel 3
Registrering
Artikkel 4
Oppheving
Artikkel 5
Artikkel 1
Artikkel 2
Artikkel 3
| For Europaparlamentet | For Rådet |
| P. COX | M. McDOWELL |
| President | Formann |
► M4
◄ M4
► M9
◄ M9
► M9
◄ M9
► M9
◄ M9
| Næringsmiddelkategori | Mikroorganismer/toksiner, metabolitter av disse | Prøvetakingsplan1 | Grenseverdier2 | Referansemetode for analyse3 | Ledd der kriteriet anvendes | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| n | c | m | M | ||||
| 1.1. Spiseferdige næringsmidler beregnet på spedbarn og spiseferdige næringsmidler til spesielle medisinske formål4 | Listeria monocytogenes | 10 | 0 | ►M9 Ikke påvist i ◄M9 25 g | EN/ISO 11290-1 | Produkter som omsettes innen holdbarhetstiden utløper | |
| ►M11 1.2 Andre spiseferdige næringsmidler der L. monocytogenes kan vokse, enn spiseferdige næringsmidler beregnet på spedbarn og til spesielle medisinske formål | Listeria monocytogenes | 5 5 | 0 0 | 100 kde/g5 Ikke påvist i 25 g7 | EN/ISO 11290-26 EN/ISO 11290-1 | Produkter som omsettes innen holdbarhetstiden utløper ◄M11 | |
| 5 | 0 | ►M9 Ikke påvist i ◄M9 25 g7 | EN/ISO 11290-1 | Mens næringsmiddelet fortsatt er under umiddelbar kontroll hos den driftsansvarlige for næringsmiddelforetaket som har framstilt det | |||
| 1.3. Andre spiseferdige næringsmidler der L. monocytogenes ikke kan vokse, enn spiseferdige næringsmidler beregnet på spedbarn og til spesielle medisinske formål4 8 | Listeria monocytogenes | 5 | 0 | 100 kde/g | EN/ISO 11290-26 | Produkter som omsettes innen holdbarhetstiden utløper | |
| 1.4. Kvernet kjøtt og tilberedt kjøtt som er beregnet på å spises rått | Salmonella | 5 | 0 | ►M9 Ikke påvist i ◄M9 25 g | ► M9 EN ISO 6579-1 eller EN/ISO 6579 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Produkt som omsettes innen holdbarhetstiden utløper | |
| ►M2 1.5. Kvernet kjøtt og tilberedt kjøtt fra fjørfe, som er beregnet på å spises kokt eller stekt | Salmonella | 5 | 0 | ►M9 Ikke påvist i ◄M9 25 g | ► M9 EN ISO 6579-1 eller EN/ISO 6579 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Produkter som omsettes innen holdbarhetstiden utløper ◄M2 | |
| 1.6. Kvernet kjøtt og tilberedt kjøtt fra andre arter enn fjørfe, som er beregnet på å spises kokt eller stekt | Salmonella | 5 | 0 | ►M9 Ikke påvist i ◄M9 10 g | ► M9 EN ISO 6579-1 eller EN/ISO 6579 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Produkter som omsettes innen holdbarhetstiden utløper | |
| 1.7. Mekanisk utbeinet kjøtt (MSM)9 | Salmonella | 5 | 0 | ►M9 Ikke påvist i ◄M9 10 g | ► M9 EN ISO 6579-1 eller EN/ISO 6579 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Produkter som omsettes innen holdbarhetstiden utløper | |
| 1.8. Kjøttprodukter som er beregnet på å spises rå, unntatt produkter der framstillingsprosessen eller produktets sammensetning fjerner salmonellarisikoen | Salmonella | 5 | 0 | ►M9 Ikke påvist i ◄M9 25 g | ► M9 EN ISO 6579-1 eller EN/ISO 6579 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Produkter som omsettes innen holdbarhetstiden utløper | |
| ► M2 1.9. Kjøttprodukter fra fjørfe som er beregnet på å spises kokt eller stekt | Salmonella | 5 | 0 | ►M9 Ikke påvist i ◄M9 25 g | ► M9 EN ISO 6579-1 eller EN/ISO 6579 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Produkter som omsettes innen holdbarhetstiden utløper ◄M2 | |
| 1.10. Gelatin og kollagen | Salmonella | 5 | 0 | ►M9 Ikke påvist i ◄M9 25 g | ► M9 EN ISO 6579-1 eller EN/ISO 6579 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Produkter som omsettes innen holdbarhetstiden utløper | |
| 1.11. Ost, smør og fløte framstilt av rå melk eller melk som har gjennomgått en varmebehandling ved lavere temperatur enn ved pasteurisering10 | Salmonella | 5 | 0 | ►M9 Ikke påvist i ◄M9 25 g | ► M9 EN ISO 6579-1 eller EN/ISO 6579 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Produkter som omsettes innen holdbarhetstiden utløper | |
| 1.12. Melkepulver og mysepulver | Salmonella | 5 | 0 | ►M9 Ikke påvist i ◄M9 25 g | ► M9 EN ISO 6579-1 eller EN/ISO 6579 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Produkter som omsettes innen holdbarhetstiden utløper | |
| 1.13. Iskrem,11 unntatt produkter der framstillingsprosessen eller produktets sammensetning fjerner salmonellarisikoen | Salmonella | 5 | 0 | ►M9 Ikke påvist i ◄M9 25 g | ► M9 EN ISO 6579-1 eller EN/ISO 6579 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Produkter som omsettes innen holdbarhetstiden utløper | |
| 1.14. Eggprodukter, unntatt produkter der framstillingsprosessen eller produktets sammensetning fjerner salmonellarisikoen | Salmonella | 5 | 0 | ►M9 Ikke påvist i ◄M9 25 g | ► M9 EN ISO 6579-1 eller EN/ISO 6579 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Produkter som omsettes innen holdbarhetstiden utløper | |
| 1.15. Spiseferdige næringsmidler som inneholder rå egg, unntatt produkter der framstillingsprosessen eller produktets sammensetning fjerner salmonellarisikoen | Salmonella | 5 | 0 | ►M9 Ikke påvist i ◄M9 25 g eller ml | ► M9 EN ISO 6579-1 eller EN/ISO 6579 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Produkter som omsettes innen holdbarhetstiden utløper | |
| 1.16. Kokte krepsdyr og bløtdyr | Salmonella | 5 | 0 | ►M9 Ikke påvist i ◄M9 25 g | ► M9 EN ISO 6579-1 eller EN/ISO 6579 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Produkter som omsettes innen holdbarhetstiden utløper | |
| 1.17. Levende muslinger og levende pigghuder, kappedyr og sjøsnegler | Salmonella | 5 | 0 | ►M9 Ikke påvist i ◄M9 25 g | ► M9 EN ISO 6579-1 eller EN/ISO 6579 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Produkter som omsettes innen holdbarhetstiden utløper | |
| 1.18. Spirer (spiseferdige) ►M4 23 ◄M4 | Salmonella | 5 | 0 | ►M9 Ikke påvist i ◄M9 25 g | ► M9 EN ISO 6579-1 eller EN/ISO 6579 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Produkter som omsettes innen holdbarhetstiden utløper | |
| 1.19. Ferdig skåret frukt og grønnsaker (spiseferdige) | Salmonella | 5 | 0 | ►M9 Ikke påvist i ◄M9 25 g | ► M9 EN ISO 6579-1 eller EN/ISO 6579 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Produkter som omsettes innen holdbarhetstiden utløper | |
| 1.20. ► M9 Upasteurisert24 frukt- og grønnsakjuice (drikkeferdig) ◄ M9 | Salmonella | 5 | 0 | ►M9 Ikke påvist i ◄M9 25 g | ► M9 EN ISO 6579-1 eller EN/ISO 6579 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Produkter som omsettes innen holdbarhetstiden utløper | |
| 1.21. Ost, melkepulver og mysepulver, som nevnt i kriteriene for koagulasepositive stafylokokker i kapittel 2.2 i dette vedlegg | Enterotoksiner framkalt av stafylokokker | 5 | 0 | Ikke påvist i 25 g | ► M9 EN ISO 19020 eller Europeisk screening-metode av melk fra Fellesskapets referanselaboratorium som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Produkter som omsettes innen holdbarhetstiden utløper | |
| 1.22. Morsmelkerstatning i pulverform og næringsmidler til spesielle medisinske formål i pulverform beregnet på spedbarn under seks måneder | Salmonella | 30 | 0 | ►M9 Ikke påvist i ◄M9 25 g | ► M9 EN ISO 6579-1 eller EN/ISO 6579 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Produkter som omsettes innen holdbarhetstiden utløper | |
| 1.23 Tilskuddsblandinger i pulverform | Salmonella | 30 | 0 | ►M9 Ikke påvist i ◄M9 25 g | ► M9 EN ISO 6579-1 eller EN/ISO 6579 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Produkter som omsettes innen holdbarhetstiden utløper | |
| ► M2 1.24. Morsmelkerstatning i pulverform og næringsmidler til spesielle medisinske formål i pulverform beregnet på spedbarn under seks måneder14 | ► M9 Cronobacter spp. ◄ M9 | 30 | 0 | ►M9 Ikke påvist i ◄M9 10 g | ► M9 EN ISO 22964 eller ISO/TS 22964 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Produkter som omsettes innen holdbarhetstiden utløper ◄M2 | |
| ►M7 1.25 Levende muslinger og levende pigghuder, sekkedyr og sjøsnegler | E. coli15 | 516 | 1 | 230 MPN/100 g kjøtt og kappevann | 700 MPN/100 g kjøtt og kappevann | EN/ISO 16649-3 | Produkter omsatt i løpet av holdbarhetstiden ◄M7 |
| 1.26. Fiskerivarer fra fiskearter som forbindes med store mengder histidin17 | Histamin | 918 | 2 | 100 mg/kg | 200 mg/kg | ► M9 EN ISO 19343 eller HPLC som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Produkter som omsettes innen holdbarhetstiden utløper |
| ►M5 1.27. Fiskerivarer, unntatt dem i næringsmiddelkategori 1.27a, som har gjennomgått en behandling med enzymmodning i saltlake, framstilt av fiskearter som forbindes med store mengder histidin17 | Histamin | 918 | 2 | 200 mg/kg | 400 mg/kg | ► M9 EN ISO 19343 eller HPLC som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Produkter omsatt i løpet av holdbarhetstiden |
| 1.27a. Fiskesaus fremstilt ved gjæring av fiskerivarer | Histamin | 1 | 400 mg/kg | ► M9 EN ISO 19343 eller HPLC som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Produkter omsatt i løpet av holdbarhetstiden ◄M5 | ||
| ►M3 1.28 Ferskt fjørfekjøtt20 | ► M9 Salmonella Typhimurium21 Salmonella Enteritidis ◄ M9 | 5 | 0 | ►M9 Ikke påvist i ◄M9 25 g | ►M9 EN/ISO 6579-1 (for påvisning) White-Kaufmann-Le Minor skjema (for serotypebestemmelse) eller EN/ISO 6579 (for påvisning) White-Kaufmann-Le Minor skjema (for serotypebestemmelse) som er gyldig til 31.12.2021 ◄M9 | Produkter som omsettes innen holdbarhetstiden utløper ◄M3 | |
| ►M4 1.29 Spirer23 | Shigatoksinproduserende E. coli (STEC) O157, O26, O111, O103, O145 og O104:H4 | 5 | 0 | ►M9 Ikke påvist i ◄M9 25 g | CEN/ISO TS 1313622 | Produkter som omsettes innen holdbarhetstiden utløper ◄M4 | |
| ►M10 1.30 Krypdyrkjøtt | Salmonella | 5 | 0 | Ikke påvist i 25 g | EN ISO 6579-1 | Produkter som omsettes innen holdbarhetstiden utløper ◄M10 | |
►M7
◄M7
► M5
► M3
► M4
► M9
◄ M9
►M7
L. monocytogenes i andre spiseferdige næringsmidler:
◄ M7
Histamin i fiskerivarer:
◄M7
| Næringsmiddelkategori | Mikroorganismer | Prøvetakingsplan1 | Grenseverdier2 | Referansemetode for analyse3 | Ledd der kriteriet anvendes | Tiltak dersom resultatene er utilfredsstillende | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| n | c | m | M | |||||
| 2.1.1. Skrotter av storfe, sauer, geiter og hester4 | Aerobe kimtall | 3,5 log kde/cm2 daglig logaritmisk gjennomsnittsverdi | 5,0 l kde/cm2 daglig logaritmisk gjennomsnittsverdi | ► M9 EN ISO 4833-1 eller ISO 4833 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Skrotter etter slaktebehandling, men før kjøling | Forbedre slaktehygienen og gjennomgå prosesskontrollene | ||
| Enterobacteriaceae | 1,5 log kde/cm2 daglig logaritmisk gjennomsnittsverdi | 2,5 log kde/cm2 daglig logaritmisk gjennomsnittsverdi | ► M9 EN ISO 21528-2 eller ISO 21528-2 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Skrotter etter slaktebehandling, men før kjøling | Forbedre slaktehygienen og gjennomgå prosesskontrollene | |||
| 2.1.2. Skrotter av svin4 | Aerobe kimtall | 4,0 log kde/cm2 daglig logaritmisk gjennomsnittsverdi | 5,0 log kde/cm2 daglig logaritmisk gjennomsnittsverdi | ► M9 EN ISO 4833-1 eller ISO 4833 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Skrotter etter slaktebehandling, men før kjøling | Forbedre slaktehygienen og gjennomgå prosesskontrollene | ||
| Enterobacteriaceae | 2,0 log kde/cm2 daglig logaritmisk gjennomsnittsverdi | 3,0 log kde/cm2 daglig logaritmisk gjennomsnittsverdi | ► M9 EN ISO 21528-2 eller ISO 21528-2 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Skrotter etter slaktebehandling, men før kjøling | Forbedre slaktehygienen og gjennomgå prosesskontrollene | |||
| 2.1.3. Skrotter av storfe, sauer, geiter og hester4 | Salmonella | 505 | 26 | ► M9 Ikke påvist på det området som er undersøkt på hver skrott ◄ M9 | ► M9 EN ISO 6579-1 eller EN/ISO 6579 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Skrotter etter slaktebehandling, men før kjøling | Forbedre slaktehygienen og gjennomgå prosesskontrollene og dyrenes opprinnelse | |
| ►M6 2.1.4. Skrotter av svin | Salmonella | 505 | 36 | Ingen på det området som er undersøkt på hver skrott | ► M9 EN ISO 6579-1 eller EN/ISO 6579 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Skrotter etter slaktebehandling, men før kjøling | Forbedre slaktehygienen og gjennomgå prosesskontrollene, dyrenes opprinnelse og biosikkerhets-tiltakene på opprinnelsesenhetene. ◄M6 | |
| ►M3 2.1.5 Fjørfeskrotter av broilere og kalkuner | Salmonella spp.10 | 505 | 76 Fra 1.1.2012: c = 5 for broilere Fra 1.1.2013: c = 5 for kalkuner | Ikke påvist i 25 g i en samleprøve av halsskinn | ► M9 EN ISO 6579-1 eller EN/ISO 6579 (for påvisning) som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Skrotter etter kjøling | Forbedre slaktehygienen og gjennomgå prosesskontrollene, dyrenes opprinnelse og biosikkerhetstiltakene i opprinnelsesenhetene ◄M3 | |
| 2.1.6 Kvernet kjøtt | Aerobe kimtall7 | 5 | 2 | 5x105 kde/g | 5x106 kde/g | ► M9 EN ISO 4833-1 eller ISO 4833 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Når framstillingsprosessen avsluttes | Forbedre produksjonshygienen og utvelgingen og/eller råstoffenes opprinnelse |
| E.coli8 | 5 | 2 | 50 kde/g | 500 kde/g | ISO 16649-1 eller 2 | Når framstillingsprosessen avsluttes | Forbedre produksjonshygienen og utvelgingen og/eller råstoffenes opprinnelse | |
| 2.1.7. Mekanisk utbeinet kjøtt (MSM)9 | Aerobe kimtall | 5 | 2 | 5x105 kde/g | 5x106 kde/g | ► M9 EN ISO 4833-1 eller ISO 4833 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Når framstillingsprosessen avsluttes | Forbedre produksjonshygienen og utvelgingen og/eller råstoffenes opprinnelse |
| E. coli8 | 5 | 2 | 50 kde/g | 500 kde/g | ISO 16649-1 eller 2 | Når framstillingsprosessen avsluttes | Forbedre produksjonshygienen og utvelgingen og/eller råstoffenes opprinnelse | |
| 2.1.8. Tilberedt kjøtt | E.coli8 | 5 | 2 | 500 kde/g eller cm2 | 5000 kde/g eller cm2 | ISO 16649-1 eller 2 | Når framstillingsprosessen avsluttes | Forbedre produksjonshygienen og utvelgingen og/eller råstoffenes opprinnelse |
| ►M8 2.1.9 Skrotter av broilere | Campylobacter spp. | 505 | c = 20 Fra 1.1.2020 c = 15 Fra 1.1.2025 c = 10 | 1000 kde/g | 1000 kde/g | EN ISO 10272-2 | Skrotter etter kjøling | Forbedre slaktehygienen og gjennomgå prosesskontrollene, dyrenes opprinnelse og biosikkerhetstiltakene på opprinnelsesenhetene |
| ◄ M8 | ||||||||
Campylobacter spp. i fjørfeskrotter av broilere:
| For Kommisjonen | |
| José Manuel BARROSO | |
| President |
| Stoff (synonymer) | CAS-nr. |
|---|---|
| Eddiksyre (etansyre, vineddik, metankarboksylsyre) | 64-19-7 |
| Eddiksyreanhydrid (etansyreanhydrid) | 108-24-7 |
| Aceton (dimetylketon, 2-propanon) | 67-64-1 |
| Sure oljer og destillater av fettsyrer – fra vegetabilske oljer og fettstoffer og/eller blandinger av disse samt animalske og marine oljer og fettstoffer | – |
| Ammoniumhydroksid (ammoniumhydrat, ammoniakkløsning, ammoniakkvann) | 1336-21-6 |
| Ammoniumpolyfosfat | 68333-79-9 og 10124-31-9 |
| Animalske, marine, vegetabilske og hydrogenerte oljer og fettstoffer i samsvar med IMOs MEPC.2/Circ. | – |
| Benzylalkohol (bare legemiddel- og reagenskvalitet) | 100-51-6 |
| N-butylacetat | 123-86-4 |
| Sec-butylacetat | 105-46-4 |
| Tert-butylacetat | 540-88-5 |
| ►M1 Ammoniumnitratløsning | 6484-52-2 |
| Kalsium-ammoniumnitrat | 15245-12-2 ◄M1 |
| Kalsiumkloridløsning | 10043-52-4 |
| ►M1 Kalsiumnitrat | 10124-37-5 |
| Kalsium(II)nitratdihydrat | 35054-52-5 |
| Kalsiumnitrattetrahydrat | 13477-34-4 ◄M1 |
| Sykloheksan (heksametylen, heksanaften, heksahydrobenzen) | 110-82-7 |
| Epoksydert soyaolje (med minst 7 % og høyst 8 % oksiraninnhold) | 8013-07-8 |
| Etanol | 64-17-5 |
| Etylacetat (eddiksyreeter, eddiksyreester, eddiknafta) | 141-78-6 |
| 2-etylheksanol (2-etylheksylalkohol) | 104-76-7 |
| ►M2 Ethyl-tert-butylether | 637-92-3 ◄M2 |
| Fettsyrer | |
| Arachinsyre (eikosansyre) | 506-30-9 |
| Behensyre (dokosansyre) | 112-85-6 |
| Butansyre (n-butansyre, smørsyre) | 107-92-6 |
| N-dekansyre (dekansyre) | 334-48-5 |
| Heksansyre (kapronsyre) | 142-62-1 |
| Kaprylsyre (n-oktansyre) | 124-07-2 |
| Erukasyre (cis-13-dokosensyre) | 112-86-7 |
| Heptansyre (n-heptansyre) | 111-14-8 |
| Laurinsyre (n-dodekansyre) | 143-07-7 |
| Lauroleinsyre (dodekansyre) | 4998-71-4 |
| Linoleat (9,12-oktadekadiensyre) | 60-33-3 |
| Linoleat (9,12,15-oktadekatriensyre) | 463-40-1 |
| Myristinsyre (n-tetradekansyre) | 544-63-8 |
| Myristoleinsyre (n-tetradekensyre) | 544-64-9 |
| Oleinsyre (n-oktadekensyre) | 112-80-1 |
| Palmitinsyre (n-heksadekansyre) | 57-10-3 |
| Palmitoleinsyre (cis-9-heksadekensyre) | 373-49-9 |
| Pelargonsyre (n-nonansyre) | 112-05-0 |
| Ricinolsyre (cis-12-hydroksy-oktadek-9-ensyre, ricinusoljesyre) | 141-22-0 |
| Stearinsyre (n-oktadekansyre) | 57-11-4 |
| Valeriansyre (n-pentansyre) | 109-52-4 |
| Fettsyreestere – enhver ester dannet ved kombinasjon av en hvilken som helst av de oppførte fettsyrer og en hvilken som helst av de oppførte fettalkoholer samt metanol og etanol. Eksempler på slike er: | |
| Butylmyristat | 110-36-1 |
| Cetylstearat | 110-63-2 |
| Oleylpalmitat | 2906-55-0 |
| Metyllaurat (metyldodekanat) | 111-82-0 |
| Metyloleat (metyloktadekenat) | 112-62-9 |
| Metylpalmitat (metylheksadekanat) | 112-39-0 |
| Metylstearat (metyloktadekanat) | 112-61-8 |
| Fettalkoholer | |
| Butylalkohol (1-butanol) | 71-36-3 |
| Heksan-1-ol (1-heksanol, heksylalkohol) | 111-27-3 |
| Oktan-1-ol (1-n-oktanol, oktylalkohol) | 111-87-5 |
| Cetylalkohol (alkohol C-16, heksadekan-1-ol, palmitylalkohol, n-primær heksadekylalkohol) | 36653-82-4 |
| Dekan-1-ol (dekylalkohol) | 112-30-1 |
| Heptan-1-ol (heptylalkohol) | 111-70-6 |
| Laurylalkohol (n-dodekanol, dodekylakohol) | 112-53-8 |
| Myristylalkohol (tetradekan-1-ol, tetradekanol) | 112-72-1 |
| Nonylalkohol (nonan-1-ol) | 143-08-8 |
| Oleylalkohol (oktadekenol) | 143-28-2 |
| Stearylalkohol (oktadekan-1-ol) | 112-92-5 |
| Tridekan-1-ol | 112-70-9 |
| Blandinger av fettalkoholer | |
| Laurylmyristylalkohol (C12–C14-blanding) | |
| Cetylstearylalkohol (C16–C18-blanding) | |
| Maursyre (metansyre, hydrogenkarboksylsyre) | 64-18-6 |
| Fruktose | 57-48-7 og 30237-26-4 |
| Glyserol (glyserin, 1,2,3-propantriol) | 56-81-5 |
| Glykoler | |
| 1,3-butandiol (1,3-butylenglykol) | 107-88-0 |
| 1,4-butandiol (1,4-butylenglykol) | 110-63-4 |
| Heptan (kommersiell kvalitet) | 142-82-5 |
| Heksan (teknisk kvalitet) | 110-54-3 og 64742-49-0 |
| Hydrogenperoksid | 7722-84-1 |
| Isobutanol (2-metyl-1-propanol) | 78-83-1 |
| Isobutylacetat (2-metylpropylacetat) | 110-19-0 |
| Isodekanol (isodekylalkohol) | 25339-17-7 |
| Isononanol (isononylalkohol) | 27458-94-2 |
| Isooktanol (isooktylalkohol) | 26952-21-6 |
| Isopropanol (2-propanol, isopropylalkohol, IPA) | 67-63-0 |
| Kaolinoppslemming | 1332-58-7 |
| Limonen (dipenten) | 138-86-3 |
| Magnesiumkloridløsning | 7786-30-3 |
| Metanol (metylalkohol) | 67-56-1 |
| ►M2 Methylacetat | 79-20-9 ◄M2 |
| Metyletylketon (2-butanon) | 78-93-3 |
| Metylisobutylketon (4-metyl-2-pentanon) | 108-10-1 |
| Metyltertiærbutyleter (MBTE) | 1634-04-4 |
| Melasse framstilt av den konvensjonelle sukkerbearbeidingsindustrien ved bruk av sukkerrør, sukkerbete, sitrus eller sorghum | – |
| Parafinvoks (næringsmiddelkvalitet) | 8002-74-2 og 63231-60-7 |
| Pentan | 109-66-0 |
| Fosforsyre (ortofosforsyre) | 7664-38-2 |
| Polypropylenglykol (molekylvekt over 400) | 25322-69-4 |
| Drikkevann | 7732-18-5 |
| Kaliumhydroksidløsning (kaustisk kali) | 1310-58-3 |
| N-propylacetat | 109-60-4 |
| Propylalkohol (1-propanol) | 71-23-8 |
| Propylenglykol (1,2-propylenglykol, 1,2-propandiol, 1,2-dihydroksypropan, monopropylenglykol (mpg), metylglykol) | 57-55-6 |
| 1,3-propandiol (1,3-propylenglykol, trimetylglykol) | 504-63-2 |
| Tetrapropylen | 6842-15-5 |
| Natrimhydroksidløsning (kaustisk soda, natriumhydroksid) | 1310-73-2 |
| Natriumsilikatløsning (vannglass) | 1344-09-8 |
| Sorbitolløsning (d-sorbitol) | 50-70-4 |
| Svovelsyre | 7664-93-9 |
| Ufraksjonerte fettsyrer fra vegetabilske, marine og animalske oljer og fettstoffer og/eller blandinger av disse, forutsatt at kildene er spiselige typer av fettstoffer eller oljer | – |
| Ufraksjonerte fettalkoholer fra vegetabilske, marine og animalske oljer og fettstoffer og/eller blandinger av disse, forutsatt at kildene er spiselige typer av fettstoffer eller oljer | – |
| Ufraksjonerte fettsyreestere fra vegetabilske, marine og animalske oljer og fettstoffer og/eller blandinger av disse, forutsatt at kildene er spiselige typer av fettstoffer eller oljer | – |
| Urea og ammoniumnitrat (UAN) | – |
| Hvite mineraloljer | 8042-47-5 |
| Næringsmiddelkategori | Mikroorganismer | Prøvetakingsplan1 | Grenseverdier2 | Referansemetode for analyse3 | Ledd der kriteriet anvendes | Tiltak dersom resultatene er utilfredsstillende | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| n | c | m | M | |||||
| ► M2 2.2.1. Pasteurisert melk og andre pasteuriserte flytende melkeprodukter4 | Entero-bacteriaceae | 5 | 2 | 10 kde/ml | ► M9 EN ISO 21528-2 eller ISO 21528-2 som er gyldig til 31.12.2021 | Når framstillingsprosessen avsluttes | Kontrollere hvor virkningsfull varmebehandlingen og forebyggingen av rekontaminering er, samt kontrollere kvaliteten på råstoffene ◄ M2 | |
| 2.2.2. Ost framstilt av melk eller myse som er varmebehandlet | E.coli5 | 5 | 2 | 100 kde/g | 1000 kde/g | ISO 16649-1 eller 2 | På det tidspunktet i framstillingsprosessen der antall E. coli antas å være høyest6 | Forbedre produksjonshygienen og utvelgingen av råstoffer |
| 2.2.3. Ost framstilt av rå melk | Koagulasepositive stafylokokker | 5 | 2 | 104 kde/g | 105 kde/g | EN/ISO 6888-2 | På det tidspunktet i framstillingsprosessen der antall stafylokokker antas å være høyest | Forbedre produksjonshygienen og utvelgingen av råstoffer. Dersom det påvises verdier på >105 kde/g, må ostepartiet undersøkes for enterotoksiner framkalt av stafylokokker |
| 2.2.4. Ost framstilt av melk som har gjennomgått varmebehandling ved temperaturer som er lavere enn ved pasteurisering,7 og modnet ost framstilt av melk eller myse som har gjennomgått pasteurisering eller kraftigere varmebehandling7 | Koagulasepositive stafylokokker | 5 | 2 | 100 kde/g | 1000 kde/g | EN/ISO 6888-1 eller 2 | På det tidspunktet i framstillingsprosessen der antall stafylokokker antas å være høyest | Forbedre produksjonshygienen og utvelgingen av råstoffer. Dersom det påvises verdier på >105 kde/g, må ostepartiet undersøkes for enterotoksiner framkalt av stafylokokker |
| 2.2.5. Myk ost som ikke er modnet (fersk ost), framstilt av melk eller myse som har gjennomgått pasteurisering eller kraftigere varmebehandling7 | Koagulasepositive stafylokokker | 5 | 2 | 10 kde/g | 100 kde/g | EN/ISO 6888-1 eller 2 | Når framstillingsprosessen avsluttes | Forbedre produksjonshygienen. Dersom det påvises verdier på >105 kde/g, må ostepartiet undersøkes for enterotoksiner framkalt av stafylokokker |
| 2.2.6. Smør og fløte framstilt av rå melk eller melk som har gjennomgått en varmebehandling ved lavere temperatur enn ved pasteurisering | E.coli5 | 5 | 2 | 10 kde/g | 100 kde/g | ISO 16649-1 eller 2 | Når framstillingsprosessen avsluttes | Forbedre produksjonshygienen og utvelgingen av råstoffer |
| 2.2.7. Melkepulver og mysepulver4 | Entero-bacteriaceae | 5 | 0 | 10 kde/g | ► M9 EN ISO 21528-2 eller ISO 21528-2 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Når framstillingsprosessen avsluttes | Kontrollere hvor virkningsfull varmebehandlingen og forebyggingen av rekontaminering er | |
| Koagulasepositive stafylokokker | 5 | 2 | 10 kde/g | 100 kde/g | EN/ISO 6888-1 eller 2 | Når framstillingsprosessen avsluttes | Forbedre produksjonshygienen. Dersom det påvises verdier på >105 kde/g, må ostepartiet undersøkes for enterotoksiner framkalt av stafylokokker | |
| 2.2.8. Iskrem8 og fryste melkeprodukter (desserter) | Entero-bacteriaceae | 5 | 2 | 10 kde/g | 100 kde/g | ► M9 EN ISO 21528-2 eller ISO 21528-2 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Når framstillingsprosessen avsluttes | Forbedre produksjonshygienen |
| 2.2.9. Morsmelkerstatning i pulverform og næringsmidler til spesielle medisinske formål i pulverform beregnet på spedbarn under seks måneder | Entero-bacteriaceae | 10 | 0 | ► M9 Ikke påvist i 10 g ◄ M9 | ► M9 EN ISO 21528-1 eller ISO 21528-1 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Når framstillingsprosessen avsluttes | Forbedre produksjonshygienen for å minimere kontaminering9 | |
| 2.2.10 Tilskuddsblandinger i pulverform | Entero-bacteriaceae | 5 | 0 | ► M9 Ikke påvist i 10 g ◄ M9 | ► M9 EN ISO 21528-1 eller ISO 21528-1 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Når framstillingsprosessen avsluttes | Forbedre produksjonshygienen for å minimere kontaminering | |
| 2.2.11 Morsmelkerstatning i pulverform og næringsmidler til spesielle medisinske formål i pulverform beregnet på spedbarn under seks måneder | Formodet/antatt Bacillus cereus | 5 | 1 | 50 kde/g | 500 kde/g | ISO 793210 | Når framstillingsprosessen avsluttes | Forbedre produksjonshygienen. Forebygging av rekontaminering. Utvelgelse av råvarer |
| Næringsmiddelkategori | Mikroorganismer | Prøvetakingsplan1 | Grenseverdier | Referansemetode for analyse2 | Ledd der kriteriet anvendes | Tiltak dersom resultatene er utilfredsstillende | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| n | c | m | M | |||||
| 2.3.1. Eggprodukter | Enterobacteriaceae | 5 | 2 | 10 kde/g eller ml | 100 kde/g eller ml | ► M9 EN ISO 21528-2 eller ISO 21528-2 som er gyldig til 31.12.2021 ◄ M9 | Når framstillingsprosessen avsluttes | Kontrollere hvor virkningsfull varmebehandlingen og forebyggingen av rekontaminering er |
| Næringsmiddelkategori | Mikroorganismer | Prøvetakingsplan1 | Grenseverdier | Referansemetode for analyse2 | Ledd der kriteriet anvendes | Tiltak dersom resultatene er utilfredsstillende | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| n | c | m | M | |||||
| 2.4.1. Produkter uten skall fra kokte krepsdyr og bløtdyr | E.coli | 5 | 2 | 1/g | 10/g | ISO TS 16649-3 | Når framstillingsprosessen avsluttes | Forbedre produksjonshygienen. |
| Koagulasepositive stafylokokker | 5 | 2 | 100 kde/g | 1000 kde/g | EN/ISO 6888-1 eller 2 | Når framstillingsprosessen avsluttes | Forbedre produksjonshygienen. | |
| Næringsmiddelkategori | Mikroorganismer | Prøvetakingsplan1 | Grenseverdier | Referansemetode for analyse2 | Ledd der kriteriet anvendes | Tiltak dersom resultatene er utilfredsstillende | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| n | c | m | M | |||||
| 2.5.1. Ferdig skåret frukt og grønnsaker (spiseferdige) | E.coli | 5 | 2 | 100 kde/g | 1000 kde/g | ISO 16649-1 eller 2 | Framstillingsprosess | Forbedre produksjonshygienen og utvelgingen av råstoffer |
| 2.5.2. ► M9 Upasteurisert3 frukt- og grønnsaksjuice (drikkeferdig) ◄ M9 | E.coli | 5 | 2 | 100 kde/g | 1000 kde/g | ISO 16649-1 eller 2 | Framstillingsprosess | Forbedre produksjonshygienen og utvelgingen av råstoffer |
◄M4